Przed instalacją i konfiguracją modułu zapraszamy do zapoznania się z instrukcją.
Moduł wymaga kilku podstawowych usług na serwerze, które w większości przypadków są aktywne.
Gdyby któraś z wymienionych opcji nie była dostępna - należy ją włączyć w panelu serwera lub napisać do administratora.
Moduł możesz znaleźć na liście jako
W module eksportu produktów pod google merchant, możemy wybrać jeden z dwóch trybów przesyłania ceny dostawy produktów. Aby to zrobić, w module klikamy ikonkę dostawy (Ustal koszty dostawy), następnie wybieramy jedną z dwóch opcji
Moduł umożliwia automatyczne pobieranie ceny dostawy z PrestaShop.
Zawsze z dostępnych przewoźników dla danego produktu wybierany jest ten z najtańszą dostawą.
W module możemy wykluczyć który przewoźnik nie ma być pobierany do pliku XML.
Cena dostawy wyliczana jest na podstawie, strefy (kraju), wagi produktu/atrybuty, ceny produktu, dodatkowej kwoty dostawy ustalonej na stronie produktu czy też kosztu pakowania z uwzględnieniem wykluczania dostawcy.
Następna opcja dostępna w module to ustawienie ręcznie dostawy dla wszystkich produktów (pomijane jest sprawdzanie ich wagi, ceny itd).
1. Zaloguj się na koncie Google Merchant Center.
2. W panelu kliknij Produkty, następnie Pliki danych.
3. Dodaj podstawowy plik danych klikając na ikonkę +
4. Dodaj informacje podstawowe takie jak: Kraj sprzedaży i język. Kliknij Dalej.
5. Podaj nazwę pliku danych i wybierz sposób konfigurowania pliku danych, aby połączyć swoje dane z Merchant Center.
6. Zaznacz Zaplanowane pobieranie i kliknij Dalej.
7. Wpisz nazwę i utwórz harmonogram pobierania.
8. Wybierz częstotliwość pobierania - do wyboru masz jedną z trzech opcji: codziennie, co tydzień lub co miesiąc.
9. Wybierz godzinę, o której plik ma być pobierany i wskaż odpowiednią strefę czasową.
10. Dodaj URL pliku - w tym miejscu podaj URL Twojego pliku XML i kliknij Dalej. (Jeśli Twój plik wymaga podania nazwy użytkownika i hasła dodaj je tutaj, aby umożliwić Google dostęp do pliku).
11. Będąc w Pliki danych kliknij w dodany przed chwilą plik (kliknij na nazwę pliku).
12. Kliknij na POBIERZ TERAZ i poczekaj aż plik się pobierze (może to potrwać kilka minut).
13. Teraz musisz poczekać aż produkty zostaną zaakceptowane przez Google. Informacje o postępach możesz śledzić na karcie Diagnostyka.
Pamiętaj, że rozmiar pliku nie może przekraczać 4GB. Jeśli Twój plik zawiera więcej danych podziel go na mniejsze i dodaj kilka plików.
Podczas tworzenia kampanii produktowej będziesz mieć jedną grupę reklam zawierającą jedną grupę produktów o nazwie Wszystkie produkty, która będzie obejmowała cały asortyment. Możesz podzielić ją na mniejsze podgrupy używając wybranych atrybutów. Poniżej dwa przykłady:
● Typ produktu to określona przez Ciebie kategoria sprzedawanego produktu. Aby podzielić kampanię produktową według tego atrybutu:
1. Przejdź do kampanii produktowej, którą chcesz edytować.
2. Wybierz grupę reklam, którą chcesz zmienić.
3. W menu wybierz Grupy produktów.
4. Znajdź grupę produktów, którą chcesz podzielić i kliknij na + obok jej nazwy (np. kliknij + obok Wszystkie produkty).
5. W oknie, które się pojawi wybierz z menu atrybut według którego zostanie podzielona grupa - w tym przypadku będzie to Typ produktu.
6. Zobaczysz listę możliwych podziałów. Zaznacz pole wyboru obok każdego podziału, który chcesz dodać do grupy produktów - możesz zaznaczyć wszystkie lub wybrać tylko niektóre.
7. Kliknij Zapisz, aby zatwierdzić podział grupy produktów.
● Niestandardowe etykiety - możesz użyć maksymalnie 5 etykiet własnych (numeracja od 0 do 4). Aby podzielić kampanię produktową według tego atrybutu:
1. Przejdź do kampanii produktowej, którą chcesz edytować.
2. Wybierz grupę reklam, którą chcesz zmienić.
3. W menu wybierz Grupy produktów.
4. Znajdź grupę produktów, którą chcesz podzielić i kliknij + obok jej nazwy (np. kliknij + obok Wszystkie produkty)
5. W oknie, które się pojawi wybierz z menu atrybut według którego zostanie podzielona grupa - w tym przypadku będzie to Etykieta własna.
6. Wybierz tę według, której chcesz podzielić grupę, np. Etykieta własna 0
7. Zobaczysz listę możliwych podziałów. Zaznacz pole wyboru obok każdego podziału, który chcesz dodać do grupy produktów.
8. Kliknij Zapisz, aby zatwierdzić podział grupy produktów
Grupy możesz podzielić według kilku atrybutów, np. Typ produktu - Meble kosmetyczne, które następnie możesz podzielić przykładowo według Etykieta własna 0 - Promocja, Wyprzedaż. Wszystko jest sprawą indywidualną i zależy od tego jak przygotowany jest plik produktowy.
Wchodzimy na stronę Menadżer katalogów, następnie klikamy Utwórz katalog.
Z opcji Wybierz rodzaj: wybieramy Handel elektroniczny, następnie klikamy dalej.
W tym kroku w Metodzie przesyłania wybieramy opcję Prześlij informacje o produktach, następnie wybieramy właściciela katalogu oraz przypisujemy jego nazwę np. „Nowy katalog produktów”, oraz potwierdzamy jego utworzeniem przyciskiem Utwórz
W ostatnim kroku potwierdzamy utworzenie naszego katalogu, zaznaczając checbox oraz przechodzimy do katalogu, poprzez kliknięcie Wyświetl katalog
Teraz przechodzimy do dodania produktów z naszego pliku XML do wcześniej utworzonego katalogu produktów.
W Menedżer katalogów wybieramy sekcję Źródła danych i klikamy Dodaj produkty
W opcji Dodaj produkty do katalogu wybieramy opcję Użyj zbiorczego przesyłania i potwierdzamy je przyciskiem Potwierdź.
W kolejnym kroku z opcji Wybierz opcję przesyłania zaznaczamy opcję Zaplanowane zestawienie i również potwierdzamy klikając Dalej.
Na podstronie Skonfiguruj zestawienie w polu Podaj adres URL uzupełniamy adres naszego pliku XML, który znajdziemy w zakładce konfiguracja w module google merchant center, na zasadzie http://domena.pl/modules/x13googlemerchant/xml/gm_shop1_lang1_currency1.xml, pole Nazwa użytkownika oraz Hasło pozostawiamy puste.
W Zaplanuj aktualizację możemy wybrać opcję pobierania np. co godzinę lub codziennie o wybranej godzinie, w zależności od częstotliwości aktualizacji pliku XML, potwierdzamy przyciskiem dalej.
To już ostatni krok w zakresie dodawania pliku XML z produktami.
Potwierdzamy naszą domenę i wybieramy domyślną walutę – czyli w naszym przypadku PLN – Złoty polski, i zapisujemy przyciskiem Dodaj.
W Menedżer reklam, przechodzimy do Menedżer katalogów, następnie Kanały i opcja Sklepy na stronie
Wybieramy typ zakupów (czy ma być realizowana na stronie zewnętrznej czy messangerze).
Zalecamy wybór zakupów na zewnętrznej stronie czyli opcję On an external website , i również klikamy Dalej.
Na koniec z opcji Wybierz walutę domyślną, wybieramy naszą walutę w naszym przypadku Złoty polski i klikamy Utwórz sklep.
Otrzymujemy informację o utworzeniu sklepu – to już koniec, teraz możemy zacząć promować nasz sklep na faceboooku.
Uwaga ustawień sklepu nie można zmienić, należy go usunąć i dodać ponowny.
Jeśli masz już sklep na swoim koncie facebook, musisz usunąć poprzedni sklep i dopiero dodać nowy typowo z katalogu.
Jak wybrać część produktów z pliku XML i utworzyć z niego zestaw produktów?
Jeśli chcemy utworzyć wybrane zestawy np. produkty z kategorii „Sukienki” lub produktu z custom_label „reklama_fb” musimy przejść do Menedżer katalogów, następnie wybrać nasz katalog.
Wybieramy ikonkę Zestawy i w tym momencie możemy utworzyć wybrany zestaw produktów.
W naszym przypadku wybieramy Typ produktu, czyli Kategoria w naszym sklepie internetowym w przykładzie wybierzemy produkty które przypisane są w kategorii Moduły PrestaShop.
Podczas filtrowania możemy dodać kolejne filtry, np. produkty nie tańsze niż 100 zł oraz producenta np „Adidasa”, co znacząco może ułatwić nam tworzenie precyzyjnych reklam.
Po wygenerowaniu plik XML, możemy sprawdzić czy są w nim rekordy z naszymi produktami. Wystarczy skopiować link z końcówką .xml do przeglądarki.
Plik sugerujemy sprawdzać w przeglądarce Google Chrome, w innych może wyglądać jak pusty - mimo poprawnego przekazywania produktów
Aby moduł automatycznie odświeżał nam plik XML dla google merchant, musimy je dodać do zadań CRON na serwerze.
W przypadku bardzo dużej ilości zmian cen i ilości produktów - polecamy ustawić aktualizację częściej.
/usr/bin/lynx --dump "http://domena.pl/modules/x13googlemerchant/xml.php?id_shop=1&id_lang=1&id_currency=1" >/dev/null 2>&1
Zamiast xml.php?id_shop=1&id_lang=1&id_currency=1, podajemy wybrany ID sklepu oraz języka (wszystkie linki z opisem znajdziemy w konfiguracji modułu.
Jak dodać zadanie CRON na serwerze ?
Powyższe przykłady dodania zadań CRON są dla serwerów z systemem DirectAdmin, szczegółową instrukcję jak i przykłady dla innych serwerów znajdą Państwo tutaj
W pliku XML nie ma wszystkich produktów - aby moduł eksportował produkty muszą być spełnione odpowiednie warunki:
Zalecamy również zmapowanie kategorii z google shopping (w większości kategorii nie jest ten parametr wymagany, jednak zalecany
Najczęstszym problemem przy braku produktów, jest zmapowanie nie odpowiedniej kategorii (np produkt jest przypisany do kategorii domyślnej Główna zamiast Sukienki - prosimy sprawdzić 1den przykładowy produkt, w opcji powiązania w jakiej jest domyślnej kategorii (widoczne jest to na samym dole zakładki).
Zazwyczaj problemem nie aktualnych cen jest nie ustawienie zadania CRON (całkowite jego nie dodaje, lub dodanie go z za małą częstotliwością.
Aby sprawdzić czy plik jest zaktualizowany, wybieramy z konfiguracji link do danego XMLa i odszukujemy w nim na samej górze
Jeśli data jest starsza niż dzień obecny, sprawdzamy ustawienia CRON na serwerze.
W przypadku w którym w pliku XML generowane są poprawne ceny produktów oraz ich kombinacji a merchant odrzuca produkty problem mogą powodować dane strukturalne na stronie produktu.
Aby rozwiązać problem logujemy się na koncie merchanta, klikamy na ikonkę trybu następnie przechodzimy do zakładki Automatyczne poprawki i wyłączamy automatyczną aktualizację, ceny, dostępności oraz ceny i dostępności.
Od tego momentu merchant nie będzie próbował automatycznie poprawić danych na podstawie tych, które znajdują się w danych strukturalnych sklepu.
Jeśli mamy problem z zaakceptowaniem produktów przez Facebooku, zalecamy rozpocząć sprawdzenie od zapoznania się z dokumentem na temat rozwiązywania najczęstszych problemów na - https://www.facebook.com/business/help/2041876302542944